недеља, 24. децембар 2017.

Ciklama---CYCLAMEN PERSICUM

Svjetlo.
Pogoduje im dosta svjetla ali moraju biti
zasticene od jakog sunca i zimi ih je najbolje drzati na prozorskoj dasci,,

Temperatura..
Najbolje je da je danju drzite pri 7-15 c a nocu otprilike pri 5c,zato je bolje da je smjestena u hodniku ili u nekoj manje grijanoj sobi..Ljeti se moze posaditi napolje..

Voda..
Zemlja mora biti vlazna,ali nesmije stajati u vodi..Zalivati uvjek u podlosku nikako odozgo da se nevlazi gomolj..

Presadjivanje
Presadjivati je uvjek nakon cvjetanja kad vec stari listovi propadnu a novi se pocnu pojavljivati..
Ne stavljati ciklame u prevelike saksije jer one vole manje saksije i bolje cvjetaju u njima..

Razmnozavanje..
Razmnozava se sjemenom ili dijeljenjem gomolja..

U dobrim uslovima traje nekoliko godina samo sto cvjetovi kako je biljka starija budu sve sitniji

Važno je znati da ciklamu treba držati u prozoru, nikako u pretoploj sobi. Može se držati i u prostoriji koja se ne greje na temperaturi od 10 do 14 stepeni. Ciklama se zaliva odozdo mlakom, ustajalom vodom ili kišnicom. Lako se može ustanoviti koliko je vode ciklami potrebno: podmetač u kojem stoji saksija napunimo vodom , posle jednog sata pogledamo i vidimo koliko je vode ostalo – to je suvišna voda koju treba baciti.
Ne smemo zaboraviti da zalivamo ciklamu, jer će se tada listovi obesiti i cvetovi uvenuti. Uvele listove i precvetale cvetove treba otkinuti čim se pojave. Ponekad nastaju i druge nevolje, a najčešće kada biljka oboli ili je napadne neka štetočina.

Ako stariji listovi ciklame žute, venu i propadaju, često samo sa jedne strane biljke, u pitanju je oboljenje koje prouzrokuje gljiva. Cvetove i cvetne pupoljke takođe može napasti gljiva. Ako sve to ne primetimo na vreme , gomolj će postati mrk i istruliti. Jako obolele ciklame ne mogu se spasti. Najbolje ih je odmah ukloniti i uništiti.

Trulež osnove lisnih i cvetnih drški prouzrokuje takođe gljiva. Listovi i cvetovi se usled napada ove gljive lome i venu. Gomolji takvih ciklama su mrki, a mogu se uočiti i mesta na kojima tkivo gomolja truli. Obolele ciklame brzo propadaju.

Pepeljasta prevlaka, poznata kao pepelnica, može se javiti i na ciklami. Promene se javljaju na cvetovima koji gube boju i venu. Ovo oboljenje prouzrokuje parazitska gljiva.

Siva plesan (botritis) može prouzrokovati brzo propadanje ciklame. Ovo oboljenje javiće se ako se biljke zalivaju odozgo. Krupne, sivomrke, vlažne pege šire se od ruba lista ka unutrašnjosti i brzo dovode do truljenja lisnih i cvetnih drški. Ako je vlažnost vazduha u prostoriji visoka, na obolelim delovima ciklame pojaviće se siva prevlaka karakteristična za botritis. Na cvetovima se mogu javiti sitne, okrugle i eliptične pege prečnika 2-3 milimetra, koje se najpre uočavaju na rubovima cvetova. Pege su crvenkaste na belim i ružičastim sortama ciklama, a vodenaste na crvenim sortama. Jako napadnuti cvetovi mogu potpuno da propadnu.

Lisne vaši mogu sisanjem sokova da prouzrokuju uvrtanje listova i cvetova ciklame. Cvetovi usled napada vašiju postaju pegavi.

Pipa prouzrokuje naglo zaostajanje rasta ciklame – vene i propada. Kada koren biljke oslobodite od zemlje uočićete nagrižene delove gomolja i beličaste povijene larve sa smeđom glavom, dugačke oko 12 santimetara.

Bolesne ciklame treba tretirati odgovarajućim sredstvima. Oprezno zalivanje odozdo i provetravanje prostorije važni su preduslovi za ozdravljenje ciklame







Нема коментара:

Постави коментар