недеља, 24. децембар 2017.

Afričke ljubičice--SAINTPAULIA




Afričke ljubičice zimi pre svega pate zbog hladne podloge. Zato podmetnite ploče od stiropora ili plute ispod saksija na prozorskoj dasci.
Stanište treba da je svetlo i toplo, ali i zaštićeno od direktnih sunčevih zraka.
Ako se pojave fleke na listovima, povedite računa da za zalivanje koristite meku vodu. Pritom, ne kvasite listove, kako ne bi nastale fleke. Zalivajte ljubičice preko tacnice.
Ako je zemlja stalno vlažna, to znači da koren ne dobija dovoljno kiseonika. Posledice su usporen rast i uvelost biljke. Izvadite biljku iz saksije, uklonite istruleli deo korena i slabije zalivajte.
Trips se često javlja u toplim prostorijama sa suvim vazduhom. Ostavlja srebrnaste tragove na biljci. Povisite vlažnost vazduha i više puta tretirajte biljku adekvatnim sredstvom kupljenim u poljoprivrednoj apoteci.
Pepelnica se često sre će kod oslabljenih ili povređenih biljaka. Tipično za ovo gljivično obolenje je sivkast sloj na listovima, stabljikama i cvetovima. Ako dođe do oboljenja, uklonite zaražene delove i održavajte biljku suvom.

RAZMNOŽAVANJE
Najlakši način razmnožavanja ljubica je putem lisnih reznica. Odrežite list s dijelovima peteljke koju možete odmah utaknuti 1 cm duboko u lagano navlaženu zemlju. Isto tako, peteljku lista možemo provući kroz rupicu na aluminijskoj ili plastičnoj foliji i staviti peteljku u čašu s vodom. Vodu pritom treba redovito mijenjati svaki put kad požuti. U oba slučaja, korijen će se razviti u roku od 4-6 tjedana, a u idućih 4-8 tjedana i mlade biljčice koje možete rasaditi u posude sa zemljom. Tako dobivene biljke bit će iste boje cvjetova kao i matična biljka. Međutim, himere - (nacijepljeni hibridi) hibridi nastali križanjem biljaka s različitom bojom cvjetova, a imaju dvobojne cvjetove iz lisnih reznica, neće dati biljku istovjetnu roditeljskoj biljci. Ako želimo razmnožiti takvu biljku i ponovno dobiti dvobojne cvjetove, možemo matičnu biljku pažljivo razrezati oštrim nožem tako da svaki dio biljke ima dio korijena roditeljske biljke. Dijelove razrezane biljke posadite u zasebne posude i prekrijte plastičnom vrećicom, kojoj izbušite rupe zbog zračnosti. Takav će pokrov osigurati visok stupanj vlažnosti potreban biljci dok ne stvori novi korijenski sustav.

ZEMLJA I PRESAĐIVANJE
Biljke presađujte tek kada potpuno prerastu staru posudu, a upotrijebite samo jedan broj veću posudu, jer biljke bolje cvatu ako im je korijen u ograničenoj količini zemlje. Presađujte ih u proljeće ili kada biljka postane prevelika za svoju posudu. Koristite zemlju koja je rahla i sadrži dosta organskih tvari (kompost), a trebala bi biti blago kisele reakcije (pH 6-6,5).

PRIHRANJIVANJE
Od proljeća do kasnog ljeta zalijevajte oprezno i prihranjujte biljke svaka dva tjedna s tekućim gnojivom koje sadrži dosta kalija i fosfora (gnojivo za cvatuće biljke) ili dodajte 1/4 potrebne količine tekućega gnojiva u vodu pri svakom zalijevanju. Nemojte prihranjivati biljke zimi (osim ako ste kupili biljku u cvatu) jer tada imaju stadij mirovanja i odmora, pa je njihov razvoj mnogo sporiji.

Нема коментара:

Постави коментар