недеља, 24. децембар 2017.

Azaleja--Azalea


Nega azaleje je složenija, ali nagrađuje se mnoštvom prelepih cvetova u hladnije dane. Dok je većina biljaka u fazi mirovanja azaleje cvetaju
Azaleji odgovara svetlo, sveže, hladno mesto koje nije na direktnom suncu, u blizini prozora i temperatura od 13 do 18 stepeni. Ako je u toploj prostorji sa suvim vazduhom brzo se suši, odbacuje lišće i pupoljke. Treba je zaštititi i od promaje i velikiih razlika u temperaturi.

Azaleji odgovara vlaga i prskanje listova. Zemlja ne sme da bude sasvim suva i treba je održavati ravnomerno i umereno vlažnom, posebno u vreme cvetanja. Zaliva se direktno na koren biljke, a suvišna voda se prosipa iz podmetača. Lišće i cvetovi moraju da budu suvi, da bi se sprečila gljivična oboljenja. Zaliva se bar 2 puta nedeljno, a tokom perioda cvetanja i svaki dan. Za zalivanje i prskanje se koristi meka voda, kišnica, destilovana voda ili prokuvana, ohlađena voda iz vodovoda. Prska se najmanje jednom dnevno, sve dok ne počne da otvara pupoljke. Tada se prskanje obustavlja jer može da izazove pojavu mrlja na cvetovima. Da bi se povećala vlažnost vazduha, saksija se može držati u podmetaču na vlažnim kamenčićima.

Azaleja se sadi u bogatu tresetnu zemlju ili zemlju za rododendrone, koja je malo kiselkasta. Presađuje se svake 2 do 3 godine ili kada korenčići vire iz saksije, u proleće, nakon što prođe cvetanje. Manje glinene saksije su bolje nego plastične, ali zahtevaju nešto više zalivanja. Treba paziti da se zemlja kod presađivanja u saksiji dobro nabije, da ne zaostanu međuprostori u kojima korenje trune. Posle presađivanja treba je dobro prihraniti i orezati.

Azaleja se razmnožava putem reznica. Međutim, to je dugotrajan proces i vrlo komplikovan. U proleće treba uzeti poludrvenaste grančice, zabosti ih u četinarsku zemlju, pokriti staklom i držati na temperaturi od 20 stepeni uz umereno zalivanje

Нема коментара:

Постави коментар